Ana SayfaKripto HaberSWIFT, dijital parada ilk testlerini tamamladı: İşte sonuçlar | KriptoKoinBlog

SWIFT, dijital parada ilk testlerini tamamladı: İşte sonuçlar | KriptoKoinBlog

-


Bankalar arası para transferi için kullanılan küresel hizmet sağlayıcısı SWIFT, sınır ötesi finansal işlemleri daha verimli ve hızlı gerçekleştirmek için üzerinde çalıştıkları CBDC testlerini tamamladığını duyurduğu bir rapor yayımladı.

Rapora göre, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) ve tokenize edilmiş varlıklar mevcut finansal altyapı üzerinde sorunsuz bir şekilde hareket edebilir. Bu test sonuçlarının, uluslararası finansal sisteme sorunsuz entegrasyonu önemli bir kilometre taşı olduğu belirtildi.

SWIFT, dijital para konusunda bankalarla iş birliği yapıyor

SWIFT, küresel olarak 10 merkez bankasından dokuzunun aktif olarak dijital para birimlerini araştırdığını paylaştı.

Ayrıca SWIFT; Banque de France, Deutsche Bundesbank, HSBC, Intesa Sanpaolo, NatWest, SMBC, Standard Chartered, UBS ve Wells Fargo dahil toplamda 14 merkez ve ticari banka ile de çalışmaları hızlandırmak için iş birliği yapıyor.

Tokenize edilmiş varlıkların potansiyeli

Farklı bir katılımcı grubuyla yapılan bir deneyde SWIFT, benzer şekilde, sahip olduğu altyapısının birden fazla tokenleştirme platformu ve farklı nakit ödeme türleri arasında bir ara bağlantı görevi görebileceğini gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Listeleme Haberi Geldi 2x Yaptı: Bone Coin için Yeni Hedef Neresi? | KriptoKoinBlog

Citi, Clearstream, Northern Trust ve teknoloji ortağı SETL ile iş birliği içinde çalışan SWIFT, tokenize edilmiş tahvillerin, hisse senetlerinin ve nakdin piyasa ihracını ve ikincil piyasa transferlerini simüle eden birbirinden farklı 70 senaryo araştırdı.

Yapılan iki ayrı deneyden elde edilen bulgular, farklı dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ve mevcut ödeme sistemleri arasında köprü kurarak, dijital para birimlerinin ve varlıkların sorunsuz bir şekilde akmasına, etkileşime girmesine izin veren “birlikte çalışabilirliğin” önemli zorluklarını çözüyor.

SWIFT’in farklı ağlar arasında birlikte çalışabilirlik sorununu çözmesini şirketin baş inovasyon sorumlusu Tom Zschach yorumladı:

“Dijital para birimleri ve token’lar, hepimizin gelecekte ödeme yapma ve yatırım yapma şeklimizi şekillendirme konusunda büyük bir potansiyele sahip. Ancak bu potansiyel, farklı yaklaşımların bağlantı kurma ve birlikte çalışma yeteneğine sahip olması durumunda serbest bırakılabilir. Kapsayıcılığı ve birlikte çalışabilirliği finansal ekosistemin temel direkleri olarak görüyoruz ve inovasyonumuz dijital geleceğin potansiyelini ortaya çıkarmak için büyük bir adım. CBDC’ler için çözümümüz, merkez bankalarının kendi ağlarını tek bir ağ geçidi üzerinden dünyadaki diğer tüm ödeme sistemlerine basit ve doğrudan bağlamasını sağlayarak, sınır ötesi ödemelerin anında ve sorunsuz akışını sağlayacaktır.”

Yapılan çalışma sonuçlarından alınan diğer önemli gelişme ise, CBDC ve tokenlerin dünya çapında 200’den fazla ülke ve bölge arasında ticareti ve yatırımı kolaylaştırmak için geniş ölçekte konuşlandırılabileceğini gösterdi.
Belçika merkezli şirket, farklı alanlarda yapılan deneyleri daha kapsamlı hale getirerek gelecek yıl da sürdürecekleri belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

#SWIFT #dijital #parada #ilk #testlerini #tamamladı #İşte #sonuçlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bu Kripto Paralar İçin Net Boğa Sinyali!

Kripto paralar artık dibi gördü mü? Bu seviye göre dibi bulmuş veya ona yaklaşmış olabiliriz.Okuma Süresi: 2 Dakika2022 yılının yaşattığı kayıplar tüm kripto...

İşte Balinaların Bitcoin’de (BTC) Likidasyon Seviyeleri! Yükseliş mi Geliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 17 bin doların hemen üzerinde işlem görmeye devam ediyor.  Yukarı veya aşağı yönlü büyük bir kırılım gerçekleştirmeyen BTC,...

Ape Coin Yorum Analizi! APE Fiyat Analizi! | KriptoKoinBlog

Direnç seviyesinde bulunan APE için kısa ve orta vadeli analizler yaptık. Dilerseniz bu analizlere daha yakından bakalım. Apecoin (APE) Kısa Vadeli Fiyat Analizi Anlık olarak 3.997...

Oyuncular, Yatırımcılar ve Çevrecilere Yönelik Yeni Altcoinler

Okuma Süresi: 9 DakikaSorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar...
[td_block_social_counter twitter="kriptokoinblog" facebook="kriptokoinblog" manual_count_facebook="245" instagram="kriptokoinblog" manual_count_instagram="233" rss_url="http://kriptokoinblog.com/feed" rss="556" open_in_new_window="y" social_rel=""]

POPÜLER MAKALELER

%d blogcu bunu beğendi: